• Şafak Mah. 859. Sk. No:17/B Gölbaşı Ankara

Drenaj

 
Drenaj  Nedir ?
 
Su, her ne kadar yaşam için vazgeçilmez olsa da; ev yapılarına ve duvarlara zarar vermektedir. Bu nedenle yapılardan suyun uzaklaştırılması gereklidir. Doğal ya da yapay yollarla evlere zarar veren suyun uzaklaştırılması için yapılan çalışmaya drenaj adı verilmektedir. Drenaj yaptırımı sonrasında evlerinizde ya da herhangi bir yapıda suya ait bir zarara rastlanmamaktadır. Bu nedenle drenaj yapımı önemlidir. Drenaj ile birlikte yapının sağlamlığı ve uzun süre dayanması sağlanabilmektedir.
 
Yapıların zemininde, yol inşaatlarının zemininde suyun yer alması her açıdan sorun beraberinde getirmektedir. Özellikle kış aylarında bu su don olayları ile birlikte zemin içinde sıkışıp donarak, hacim değiştirir. Hacim değişimi sonucunda yol üstünde ve altında yapıya zarar verir. Bu zararlar hafife alınabilecek zararlar değildir. Aksine oldukça büyük zararlardır ve alt yapıda bu zararlar sonucu büyük tehlikeler olabilir.
 
Drenaj Çeşitlerini Tanıyalım
 
Drenaj alanında da iki çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitler ilgili alanlara yapılmakta ve orada su nedeniyle doğacak olan zararları önlemek amacıyla yapılır. Bu bölgelerdeki hasarı ve suyu engellemek amacıyla yapılan bu drenajlar, size daha sağlıklı bir hayat sunmakla birlikte aynı zamanda yapılarınıza da koruma sağlayacaktır. İç drenaj ve dış drenaj olarak ayrılan bu drenaj çeşitlerinde uygun olanı seçerek yaptırabilirsiniz.
Sayfamızı Paylaşın